Aktualności

Data publikacji: 20 czerwca 2013
Ocal mogiłę od zapomnienia

Pod patronatem Wrocławskiego TVP, z inicjatywy Pani Grażyny Orłowskiej–Sondej Redaktor programu „Studio Wschód”, kolejny już rok realizowana jest akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Ta szczytna idea ma na celu ocalenie polskich nekropoli, które znajdują się na terytorium naszych wschodnich sąsiadów.

Do udziału w akcji zaproszono również Dolnośląskich Strażaków. Po wstępnych wizytach na nekropoliach obrębów lwowskiego, winnickiego oraz chmielnickiego, strażacy z KW PSP we Wrocławiu przystąpili do organizowania ekspedycji, mającej na celu wykonanie trudnych oraz wymagających specjalistycznych umiejętności i sprzętu prac porządkowych. W niedzielę, 2 czerwca, późnym wieczorem z siedziby KW PSP we Wrocławiu wyruszyła na Ukrainę grupa Dolnośląskich Strażaków. Przed nimi było ponad tysiąc kilometrów jazdy, a co gorsza, aż do samego Litynia – celu podróży, towarzyszyły im trudne warunki atmosferyczne oraz drogowe. Jednak grupa pod kierownictwem st. bryg. Zdzisława Wnęka Naczelnika Wydziału Operacyjnego KW PSP we Wrocławiu wiedziała po co jedzie i że nie będzie łatwo.
Pobyt na Ukrainie przyniósł wiele emocji ale też znoju

w walce z zaniedbanymi nekropoliami Litynia, Daszowa i Kołomyi. Piękno starych cmentarzy oraz widoczne efekty włożonej pracy, ale przede wszystkim wdzięczność ludności ukraińskiej pochodzenia polskiego, były największą nagrodą za pot wylany podczas wykonywanych robót.

Po pracowitym tygodniu, w sobotę 8 czerwca grupa, w składzie st. bryg. Zdzisław Wnęk, mł. bryg. Tomasz Imielski, st. kpt. Zbigniew Kołodziej, mł. asp. Zbigniew Żurowski (KW PSP Wrocław), bryg. Piotr Znamirowski, kpt. Łukasz Słoma, st. str. Paweł Kuszyk (KP PSP Oława), mł. bryg. Jacek Noworycki i mł. kpt. Piotr Ciemny (KP PSP Oleśnica) wyjechała z Kołomyi do kraju. W trakcie podróży powrotnej odwiedzili najbardziej znany polski cmentarz na Ukrainie – Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i oddali hołd pochowanym tam młodym bojownikom o wolność Lwowa nazwanych „Orlętami Lwowskimi”.

Artykuł i zdjęcia pochodzą ze strony Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.