Nr alarmowy 112

Przejęcie numeru 112 przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) we Wrocławiu.

nr alarmowy

Do końca września br. funkcjonowanie numeru alarmowego 112 na terenie powiatu oleśnickiego odbywało się w dwojaki sposób. Osoba, która wykonywała połączenie z telefonu stacjonarnego, po wybraniu numeru 112 dodzwoniła się do dyżurnego stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy. Wybierając numer alarmowy 112 w sieci komórkowej połączenie było odbierane przez dyżurnego Policji w Oleśnicy. To już przeszłość. Na wniosek dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, od 1 października 2013r. wszystkie zdarzenia, które są zgłaszane z terenu powiatu oleśnickiego oraz powiatów: głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, Legnicy, legnickiego, lubińskiego, milickiego, polkowickiego, trzebnickiego, wołowskiego i złotoryjskiego z sieci stacjonarnej oraz komórkowej na numer alarmowy 112 są odbierane przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) we Wrocławiu, w którym specjalnie przeszkoleni dyspozytorzy, znający języki obce po otrzymaniu zgłoszenia, przekazują je do właściwych służb w danym powiecie.

W pierwszej połowie października w powiecie oleśnickim miało miejsce kilka przypadków, gdzie przekazane z WCPR-u informacje dotyczyły zdarzeń zlokalizowanych
w innych powiatach.
Aby uniknąć pomyłek oraz skrócić czas podjęcia działań – korzystaj z numerów alarmowych: 997, 998, 999, które nadal funkcjonują w powiecie oleśnickim. Po otrzymaniu zgłoszenia o pożarze, wypadku czy innym zagrożeniu w sposób natychmiastowy dysponowane są odpowiednie służby ratownicze.

Przypominam, że numer 112 jest europejskim numerem alarmowym, który przeznaczony jest głównie dla obcokrajowców poruszających się na terenie całej Unii Europejskiej.

Oficer Prasowy
KP PSP w Oleśnicy
mł. kpt. mgr inż. Sławomir Pieprzyk