Pożar

W zgłoszeniu, które wpłynęło do PSK, poinformowano o zadymieniu w piwnicy budynku wielorodzinnego, na ul. Sudoła 25, w Oleśnicy. Do zdarzenia zadysponowano zastęp GBA i GCBA z JRG Oleśnica. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że na klatce schodowej i w piwnicy panuje bardzo duże zadymienie. Przed wejściem do klatki schodowej stoi starszy mężczyzna, który informuje, że pali się w pomieszczeniu piwnicznym, gdzie wcześniej przebywał. Ze względu na duże zadymienie, na polecenie KDR zadysponowano SD-37, w celu zabezpieczenia, w razie ewentualnej konieczności ewakuacji mieszkańców przebywających na balkonie 3-go piętra. O zdarzeniu poinformowano Pogotowie Ratunkowe, Policję, Oficera Operacyjnego Powiatu, Komendanta Powiatowego, z-cę komendanta, który udał się na miejsce pożaru oraz Pogotowie Energetyczne i Pogotowie Gazowe.
Działania zastępów straży polegały na:
– zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
– podaniu dwóch prądów wody, (jeden prąd wody z szybkiego natarcia po klatce schodowej do wnętrza piwnicy, drugi – W52 przez okno),
– oddymieniu i przewietrzeniu klatki schodowej nr.25 i 26 oraz piwnicy przy użyciu wentylatora osiowego.
Ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych. Podczas działań prowadzonych przez strażaków starszy mężczyzna zaczął uskarżać się na duszności, w związku z czym przystąpiono do wdrożenia biernej tlenoterapii. Poszkodowany został przekazany  przybyłemu na miejsce pożaru Zespołowi Pogotowia Ratunkowego i zabrany do szpitala. Ratownik medyczny nie wniósł zastrzeżeń do działań prowadzonych przez strażaków. Na czas prowadzonych działań przybyły na miejsce przedstawiciel Pogotowia Energetycznego odłączył dopływ prądu do klatki nr.25 i 26. W związku z panującą bardzo dużą temperaturą w pomieszczeniu piwnicznym oraz z uszkodzeniem instalacji gazowej, przybyły na miejsce pożaru przedstawiciel Pogotowia Gazowego podjął decyzję o całkowitym odcięciu dopływu gazu do budynku. Po ugaszeniu pożaru miejsce zdarzenia przekazano Prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej „Zacisze” – Panu Eugeniuszowi Duszyńskiemu.