Aktualności

Data publikacji: 27 lipca 2020
Każda sekunda jest ważna – zdarzenie medyczne ze szczęśliwym zakończeniem

W dniu 23.07.2020 r. o godzinie 19:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy wpłynęło zgłoszenie od będącej pod wpływem zdarzenia kobiety, która poinformowała o tym, że jej mama, 69 letnia kobieta nie oddycha i straciła przytomność.

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy natychmiast zaczął instruować przez telefon osobę zgłaszającą, w jaki sposób należy sprawdzić parametry życiowe, a następnie prowadzić resuscytacje krążeniowo – oddechową u osoby poszkodowanej. Jednocześnie dyżurny zadysponował na miejsce zdarzenia zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) PSP Oleśnica oraz przekazał informację do Państwowego Ratownictwa Medycznego w celu zadysponowania Zespołu Ratownictwa Medycznego (ZRM). Do momentu dojazdu na miejsce zdarzenia  zastępów z JRG Oleśnica (czas 2 minuty), dyżurny Stanowiska Kierowania przekazywał telefonicznie stosowne wskazówki, jak kontynuować pomoc medyczną osobie poszkodowanej (ułożenie osoby poszkodowanej, udrożnienie dróg oddechowych, sprawdzenie funkcji życiowych, prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej).

Po upływie dwóch minut od chwili zgłoszenia, o godzinie 19:02 zastępy z JRG Oleśnica przybyły na miejsce zdarzenia i stwierdziły, że osoba poszkodowana znajduje się w pozycji siedzącej,  jest przytomna, reaguje na bodźce zewnętrzne oraz ma problemy z oddychaniem (przekazywane wskazówki przez telefon wdrożone przez rodzinę spowodowały odzyskanie funkcji życiowych: kobieta zaczęła sama oddychać oraz odzyskała przytomność).

Działania zastępów z JRG Oleśnica polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej (monitorowanie drożności dróg oddechowych, tlenoterapia) oraz na przekazaniu osoby poszkodowanej pod opiekę przybyłemu ZRM.