Aktualności

Data publikacji: 26 lipca 2018
Pożary upraw i maszyn rolniczych w powiecie oleśnickim.

Pożary upraw i maszyn rolniczych w powiecie oleśnickim.
W ostatnim tygodniu na terenie powiatu oleśnickiego doszło do 10 pożarów na terenie pól.
Do jednego z większych zdarzeń doszło na terenie wsi Stradomia Wierzchnia (25 lipca), gdzie kierujący kombajnem uderzył w słup energetyczny średniego napięcia, co spowodowało powstanie pożaru  5 hektarowego ścierniska. Doszło do wyłączenia prądu na czas wymiany złamanego słupa.
Do groźnego zdarzenia doszło również w Zarzysku (24 lipca), gdzie zapaleniu uległa prasa do beli. W wyniku tego zdarzenia spaleniu uległo kolejne 5 hektarów ścierniska. W Dobrej(24 lipca) w wyniku pożaru doszło do spalenia kombajnu, samochodu osobowego oraz 2 hektarów zboża.
W Poniatowicach(25 lipca) spaleniu uległo 6 hektarów pszenicy. Do pożarów pół doszło również w Solnikach Wielkich(24 lipca), Gręboszycach(24 lipca) oraz Smolnej(24 lipca).
Głównymi przyczynami tych zdarzeń są nieodpowiednie zachowanie człowieka i wady urządzeń rolniczych. Dodatkowo w połączeniu z wysoką temperaturą oraz wiatrem powodują olbrzymie straty finansowe jak również w przyrodzie. Pożary mają charakter wielkopowierzchniowy, przy rozprzestrzenianiu się ognia zagrażają budynkom mieszkalnym oraz lasom.