Galeria zdjęć

Data publikacji: 21 października 2020
Tragiczne nocne zdarzenie na drodze S8.

Dziś w nocy strażacy JRG Syców zostali zadysponowani do tragicznego w skutkach wypadku na drodze S8 – 81km pasa w kierunku Wrocławia.

Zgłoszenie o treści „Ciężarówka wpadła do rowu, kierowca zakleszczony, uskarża się na duszności,droga zablokowana” Stanowisko Kierowania KP PSP w Oleśnicy otrzymało o godzinie 2:47, jedenaście minut później na miejsce dojechały siły i środki JRG Syców: dwa samochody gaśnicze – GBA, GCBA-Rt oraz średni samochód ratownictwa technicznego – SRt. Do zdarzenia z dyżuru domowego zadysponowano również Dowódcę JRG Syców, który udał się na miejsce samochodem SLRR. Na miejscu obecny był również zespół ratownictwa medycznego oraz Policja.

Kierujący działaniami ratowniczymi po dojeździe na miejsce przekazał informację, że doszło do wypadku dwóch samochodów ciężarowych, jedna osoba poszkodowana bez funkcji życiowych jest unieruchomiona w pojeździe. Droga w obu kierunkach była zablokowana. Jeden samochód przewoził betonowe zbiorniki, a drugi nawozy w kontenerach „morskich”. Na żadnym z pojazdów nie było informacji o przewożeniu towarów niebezpiecznych.

Po przeprowadzeniu rozpoznania oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia głównym zadaniem strażaków było wykonanie dostępu do osoby poszkodowanej – działania te były utrudnione ponieważ samochód ciężarowy znajdował się na barierkach rozdzielających pasy i był zaklinowany pomiędzy własną naczepę, a naczepę drugiego pojazdu. Teren działań wymagał oświetlenia, jak również zabezpieczenia wycieków oleju silnikowego z uszkodzonego pojazdu.

Działania z wykorzystaniem sprzętu hydraulicznego prowadzono z platformy ratowniczej – po wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej (użyto m.in. rozpieraczy kolumnowych, nożyc hydraulicznych) ewakuowano ją na noszach typu deska i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.

Teren akcji oświetlano do czasu zakończenia działań dochodzeniowo-śledczych prowadzonych przez Policję oraz przybyłego na miejsce Biegłego Sądowego i Prokuratora. Łącznie działania jednostek PSP trwały niemal 4,5 godziny.

W wyniku zdarzenia śmierć poniósł kierowca samochodu ciężarowego. Kierowca oraz pasażer drugiego pojazdu nie odnieśli obrażeń.

KP PSP Oleśnica.

Galeria zdjęć