Galeria zdjęć

Data publikacji: 25 września 2020
Groźny wypadek na drodze krajowej DK 25

Stanowisko Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Oleśnicy w dniu 24.09.2020 o godzinie 12.54 otrzymało zgłoszenie z CPR we Wrocławiu, że na drodze krajowej nr 25 doszło do czołowego zderzenia dwóch pojazdów, dwie osoby pozostają w pojeździe.

Dyżurny niezwłocznie zadysponował siły i środki z JRG Oleśnica, JRG Syców oraz najbliższe jednostki OSP KSRG (Ligota Polska i Międzybórz). Pierwsze zastępy PSP dojechały na miejsce o godzinie 13.06, na miejscu obecny był patrol Policji oraz ZRM (Pogotowie ratunkowe). Dowódca przekazał do stanowiska kierowania, że doszło do czołowego zderzenia samochodu ciężarowego (przewożącego żwir) z samochodem osobowym. Oba pojazdy znajdują się w głębokim rowie „na kołach”. Kierowca samochodu ciężarowego znajdował się poza pojazdem, nie wymagał pomocy medycznej – jego kabina o centymetry minęła drzewa. Samochód osobowy, który był znacznie zdeformowany, prawym bokiem przylegał bezpośrednio do samochodu ciężarowego (co znacznie ograniczało pole pracy ratownikom uczestniczącym w działaniu ratowniczym).

Pojazdem osobowym podróżowało 7 osób, w tym dwoje dzieci. Dwie osoby (kierowca i dziecko) opuściły pojazd samodzielnie przed przybyciem służb. Pięć osób znajdowało się w pojeździe, były przytomne, jednak nie mogły opuścić pojazdu ze względu na jego uszkodzenia.

Działania zastępów PSP i OSP po rozpoznaniu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów, wstrzymaniu ruchu oraz prowadzenia szeregu działań w celu wykonania dostępu i ewakuacji poszkodowanych.

W pierwszej fazie usunięto lewe tylne drzwi co umożliwiło ewakuację trzech osób, w tym dziecka. W drugim etapie usunięto przednią szybę, dach pojazdu oraz poszczególne rzędy siedzeń (tzw. tunelowanie), w celu ewakuacji kolejnej osoby. W ostatnim etapie prowadzono działania w celu uniesienia deski rozdzielczej i wycięcia elementów fotela pasażera z przodu w celu jego ewakuacji. Działania prowadzono z użyciem sprzętu hydraulicznego, tzn. pomp, nożyc, rozpieraczy kolumnowych i ramieniowych oraz łańcuchów i adapterów. Ogółem wykonano dostęp i ewakuowano 5 osób. Działania z zakresu pomocy medycznej koordynował od samego początku lekarz ZRM, obsada karetki prowadziła szereg czynności związanych z zabezpieczeniem osób poszkodowanych (część działań wykonywano w czasie, gdy osoby pozostawały w pojeździe), strażacy pomagali w działaniach medycznych.

Do zdarzenia dysponowano śmigłowiec LPR, jego przyjęciem zajął się zastęp OSP, który zabezpieczył miejsce lądowania na terenie jednego z zakładów zlokalizowanych w pobliżu miejsca zdarzenia. 

W działaniach udział brało: 4 zastępy PSP – 12 osób, 3 zastępy OSP – 15 osób, 4 radiowozy Policji, 3 zespoły ratownictwa medycznego oraz śmigłowiec LPR.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej trwały łącznie 2.51 minut.

KP PSP Oleśnica.

Galeria zdjęć