Galeria zdjęć

Data publikacji: 18 czerwca 2019
Przygotowania do sezonu letniego

Wakacje zaczynają się już 20.06.2019 roku. Pogoda sprzyja wypoczynkowi nad wodą – niestety jak pokazują statystyki ( wg stanu na dzień 17.06.2019) w miesiącu czerwcu b.r. utonęło już 58 osób (źródło: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia) – .

W celu przygotowania się do sezonu letniego Jednostki Ratowniczo Gaśnicze w Oleśnicy oraz Sycowie dzięki uprzejmości Gospodarzy obiektu przeprowadziły w dniach 17-19.06.2019 roku ćwiczenia na zbiorniku wodnym „Stradomia Wierzchnia”. Pod czujnym okiem D-cy JRG Oleśnica st. kpt. Rafała Zadki oraz Z-cy D-cy JRG Syców kpt. Tomasza Piecucha poszczególne zmiany służbowe ćwiczyły m.in. podejmowanie osób z wody przy wykorzystaniu różnych metod i sprzętu, doskonalono umiejętności manewrowania łodzią oraz sposoby wykorzystania koła ratowniczego, rzutek, lin oraz innego sprzętu.

Apelujemy do Wszystkich a zwłaszcza do rodziców o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci w trakcie wypoczynku nad wodą. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą, które dostępne są m.in. na stronie Komendy Głównej PSP – https://www.straz.gov.pl/porady/Bezpieczny_wypoczynek_nad_woda – jak również na stronie KP PSP Oleśnica w zakładce Prewencja. Na stronie KG PSP można również znaleźć link do wykazu miejsc, gdzie można bezpiecznie wypoczywać nad wodą (https://sk.gis.gov.pl/?go=content&id=7). Pamiętajmy również o tym, co jest najczęstszą przyczyną utonięć (źródło: http://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia/168799,Utoniecia-2018.html) i starajmy się, aby Nasz wypoczynek był bezpieczny.

Najczęstsze okoliczności wypadków utonięcia (liczba osób, które utonęły):
kąpiel w miejscu niestrzeżonym, lecz nie zabronionym – 80
kąpiel w miejscu zabronionym – 64
nieostrożność podczas przebywania nad wodą – 44
nieostrożność w czasie łowienia ryb – 29
W 2018 roku alkohol jako przyczyna utonięcia osób występował w 126 przypadkach.

KP PSP Oleśnica.

Galeria zdjęć