Aktualności

Data publikacji: 1 maja 2015
Wypadek samochodowy przed Bierutowem.

W zgłoszeniu, które wpłynęło do Stanowiska Kierowania z CPR Wrocław, poinformowano o wypadku samochodowym, w Bierutowie (wjazd do Bierutowa od strony Oleśnicy).  Po połączeniu przez operatora CPR z osobą zgłaszającą zdarzenie, uzyskano informację o tym, iż w wypadku uczestniczyły 2 pojazdy i są 4 osoby poszkodowane. Do zdarzenia zadysponowano zastęp GBA IVECO z JRG Oleśnica, przedysponowano GBA MAN z JRG Oleśnica i GBA VOLVO z OSP Bierutów kończące działania w Solnikach Wielkich oraz zadysponowano zastęp GBA STAR z OSP Zbytowa. O zdarzeniu poinformowano Pogotowie Ratunkowe, osoby funkcyjne KP PSP w Oleśnicy (poprzez system SMS) oraz Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu stwierdzono, że w zdarzeniu brały udział dwa samochody osobowe, FIAT DUCATO i CHRYSLER STRATUS. Na miejscu znajdował się patrol Policji, który zablokował ruch w obu kierunkach (Policja zorganizowała objazd). Samochód dostawczy FIAT DUCATO znajdował się poza jezdną, w rowie (na kołach). Samochodem podróżował tylko kierowca, który samodzielnie opuścił samochód przed przybyciem zastępów straży i znajdował się przy rowie w pozycji siedzącej – przytomny, z widoczną raną głowy. Samochód osobowy CHRYSLER STRATUS, którym podróżowały cztery osoby był rozerwany na dwie części(tył pojazdu znajdował się około 15 metrów poza jezdną na polu, na siedzeniu znajdowała się osoba poszkodowana z widoczną deformacją głowy -nieprzytomna, brak tętna i oddechu; przód pojazdu znajdował się na jezdni, w środku była jedna osoba poszkodowana – przytomna, uskarżała się na ból prawej ręki i ból brzucha; trzecia osoba poszkodowana znajdowała się w rowie w pozycji leżącej na brzuchu -przytomna, brak widocznych obrażeń zewnętrznych, zaburzenia oddechu; czwarta osoba -kierowca samodzielnie opuścił pojazd przed przybyciem zastępów straży i nie uskarżał się na żadne dolegliwości.
Działania zastępów straży polegały na:
– zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
– wstępnej segregacji, w której 1 osoba poszkodowana została zakwalifikowana do grupy zielonej, 2 osoby do grupy czerwonej, 2 osoby poszkodowane do grupy żółtej (w tym jedna osoba nieprzytomna, zmiażdżona głowa, brak oddechu i tętna),
– unieruchomieniu kręgosłupa w odcinku szyjnym u poszkodowanej pasażerki z pojazdu CHRYSLER i jej ewakuacji z pojazdu przy pomocy noszy typu deska, tlonoterapii 100% tlenem, unieruchomieniu prawej kończyny górnej przy użyciu szyn Kramera oraz udzieleniu wsparcia psychicznego.
– jednocześnie ratownik PSP wraz z obecnymi na miejscu funkcjonariuszami Policji podjął działania polegające na udrożnieniu dróg oddechowych u poszkodowanej znajdującej się w rowie.
Na miejsce zdarzenia przybyły kolejne zastępy straży . Dalsze działania polegały na:
– unieruchomieniu kręgosłupa w odcinku szyjnym u poszkodowanej znajdującej się w rowie, ułożeniu jej na nosze typu deska, wdrożeniu biernej tlenoterapii 100% tlenem, zapewnieniu jej komfortu termicznego i udzieleniu wsparcia psychicznego,
– unieruchomieniu kręgosłupa w odcinku szyjnym u kierowcy FIATA DUCATO, opatrzeniu rany głowy, ułożeniu go na noszach typu deska oraz udzieleniu mu wsparcia psychicznego,
– zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR (na polu),
– odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach.
Po przybyciu na miejscu zdarzenia pierwszego ZRM, lekarz pogotowia stwierdził zgon osoby poszkodowanej, znajdującej się w tylnej części pojazdu CHRYSLER, pod opiekę ZRM została przekazana osoba poszkodowana znajdująca się w rowie, pod opiekę drugiego ZRM przekazano pasażerkę z urazem kończyny górnej. Przybyły lekarz nie wniósł zastrzeżeń do działań medycznych prowadzonych przez strażaków. Na miejsce zdarzenia samochodem operacyjnym przybył z-ca Komendanta Powiatowego, który przejął dowodzenie. Śmigłowiec LPR zabrał osobę poszkodowaną do szpitala, pasażerkę pojazdu CHRYSLER (która wcześniej znajdowała się w rowie). Kierowcę FIATA DUCATO przekazano pod opiekę wolnego ZRM. Na miejsce przybył trzeci ZRM, który zajął się kierowcą samochodu CHRYSLER, który nie uskarżał się wcześniej na żadne dolegliwości, lecz lekarz podjął decyzję o zabraniu go do szpitala na obserwację. Po czynnościach dochodzeniowo-śledczych przeprowadzonych przez Policję uszkodzone samochody zostały usunięte na pobocze. Dalsze działania polegały na usunięciu z jezdni porozbijanych elementów karoserii oraz neutralizacji, sorpcji i usunięciu z drogi plamy z płynów eksploatacyjnych przy użyciu sorbentu Compact. Ruch na drodze został przywrócony. O zdarzeniu poinformowano zarządce drogi. Miejsce zdarzenia przekazano Policji.