Aktualności

Data publikacji: 12 listopada 2020
TLENEK WĘGLA NADAL GROŹNY

Jako funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnicy ponownie apelujemy o zakup i montaż czujników tlenku węgla. To małe urządzenie może uratować życie.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” to nie tylko chwytliwy slogan – mamy przykłady w powiecie, jak istotny jest to problem. W tym roku odnotowaliśmy wiele zdarzeń z potwierdzoną obecnością tlenku węgla – ostatnio, kilka dni temu w Sokołowicach, gdzie dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla, a jednej z nich – pomimo długotrwałej reanimacji – nie udało się uratować. Tlenek węgla jest przyczyną utraty zdrowia w powiecie oleśnickim u kilkudziesięciu osób rocznie (wymagały one hospitalizacji), a życie bezpośrednio wskutek zatrucia w ostatnich latach straciły 2 osoby (to więcej ofiar niż bezpośrednio wskutek pożarów).

Jako straż pożarna o wiele częściej jeździmy do zdarzeń, w których czujki tlenku węgla wskazują na występujące zagrożenie, natomiast po naszym przybyciu mieszkania są już przewietrzone i urządzenia nie wykrywają już stężenia CO. Takie zdarzenia są bardzo częste, ale dzięki alarmom z czujek znacząco zmniejsza się ryzyko utraty zdrowia, czy życia.

DAJ SOBIE SZANSĘ – zakup czujkę tlenku węgla.

Tlenek węgla to bardzo podstępny i groźny przeciwnik – nie jesteśmy w stanie go zobaczyć, wyczuć. Nie ma też smaku. To właśnie dlatego jest szczególnie niebezpieczny, „usypia” i osłabia swoją ofiarę tak, że często osoba przebywająca w strefie zagrożenia nie jest w stanie nawet wyjść z pomieszczenia np. łazienki, w której doszło do emisji CO. W przypadku śpiących osób, jeśli dojdzie do emisji tlenku węgla – prawdopodobnie nic ich nie obudzi. JEDYNĄ SZANSĄ zaalarmowania jest sprawna i odpowiednio zamontowana czujka tlenku węgla, która swym głośnym sygnałem „poinformuje” o grożącym niebezpieczeństwie. Koszt czujki wynoszący kilkadziesiąt złotych jest niewspółmierny do korzyści, jakie daje – bezpieczeństwo, zdrowie i życie. Warto zaznaczyć, że czujka działa do 7 lat, jest bardzo prosta w obsłudze i montażu i nie wymaga specjalistycznych narzędzi czy umiejętności.

Więcej informacji na temat w/w akcji na stronie KG PSP w Warszawie.

https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa-sezon-grzewczy-2020-2021

KP PSP Oleśnica